WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başla

SİSTEM PROGRAMLAMA

Sistem Programlama Dersi

Sistem programlama temel olarak, geliştiricilerin sistemle daha alt seviye bir katman üzerinden iletişim kurduğu dolayısıyla geliştirmelerin sisteme daha yakın bir noktada yapıldığı yazılım geliştirme modeline karşılık gelir. Sistem programları geliştirilirken kullanılan diller aşağı seviyeli olma eğilimindedir. Bunları yazmak için belli miktar teori ve mühendislik bilgisi gereklidir. Sistem programlama, yazılımın ağır sanayisi niteliğindedir. Bu nedenle ülkemizde bu alanda çalışan ve kendini geliştirmeye çalışan insan bulmak biraz sıkıntılı olmaktadır.

Tipik sistem programları şunlardır:

 •  İşletim Sistemleri
 •  Derleyiciler ve yorumlayıcılar
 •  Editörler
 •  Debug Programları
 •  Virüs ve Antivirüs yazılımları
 •  Haberleşme programları
 •  Gömülü sistem programları
 •  Aygıtların programlanması, aygıt sürücüler
 •  Veritabanı motorları
 •  Sanallaştırma yazılımları
 •  Oyun motorları
 •  …

Sistem programlamadan günümüzde pratik olarak, yüksek seviyeli dillerde uygulama geliştirmek yerine (C#,Java, Ruby vb.) daha alt seviye diller yoluyla gerçekleştirilir. Sistem programlama faaliyetleri için en çok kullanılan diller C, C++ ve Sembolik Makine (spesifik ve performans gerektiren konular için makine dili gerekebilmektedir) dilleridir. İşletim sistemi çekirdeği ile standart C kütüphanesindeki fonksiyonlar ve sistem çağrıları yoluyla iletişim kurulmasını gerektirir. Sistem programlamanın daha alt seviyeli dillerde yapılıyor olması, bu konuda kazanılan deneyimlerin yüksek seviyeli dillerde işe yaramayacağı anlamına gelmez. Aksine alt seviyeyi bilmek pekiştirici bir etki yaratır. Bununla birlikte yüksek seviyeli bir dille çalışırken sistem programlama kısımları bizim için çoğunlukla görünmez veya zor görünür olur. Bu nedenle uğraştığımız alanlar veya karşılaşacağımız kavramlar üst seviye dillerde çalışanlar için çok anlam ifade etmeyecektir. Kısacası programlamanın ayrı bir dünyasına giriş yapıyoruz. Yarı yolda kalmamak dileğiyle hepimizi kolay gelsin.

KAYNAKÇA:https://systemprogramminglearningtutorial.blogspot.com/2016/10/sistem-programlama-nedir.html

ARDUINOYU TANIYALIM

BASİT BİR ARDUINO DEVRESİNİ GÖRMEKTESİNİZ

Arduino, basit entegre edilebilen ve kolay kullanım özelliğine sahip yapısıyla, kodlama dilini başlangıç seviyesinde bilen birinin bile gelişmiş yazılımlar yapmasını sağlar. Bu yazılımlar modüllerle, kartlarla ve cihazlarla entegre edilebileceği gibi, interaktif nesneler oluşturulmasını sağlayabilir. Açık kaynaklı bir donanım olan Arduino, elektronik devrelerini kullanarak kendi cihazınızı yapmanıza da yardımcı olur.

Arduino Donanım İçeriği Nedir?

Arduino, temelde fiziksel bir programlama modülü olarak tanımlanabilir. Bir giriş/çıkış (input/output) kartına sahip olmakla birlikte, processing diliyle çalışan bir uygulama barındırmaktadır. Temelde bir kart sistemi üzerinden çalışır. Bu kartın donanımında ise Atmel AVR mikrodenetleyici sistemi ana öge olarak kabul edilebilir. Bunun yanında, çeşitli yan elemanlar vasıtasıyla diğer devreler ve modüller ile bağlantı kurulur. 

Genellikle sanılanın aksine, Arduino bir mikroişlemci programı değildir. Ancak mikroişlemcilerle bağlantılı bir şekilde çalışır ve onların daha iyi kodlama yapabilmeleri için geliştirici işlevi görür. Mikroişlemciye USB, girdi/çıktı pinleri, LED veya güç girişi yoluyla bağlanarak yardımcı olabilir. 

Arduino ile Hangi Programlar Geliştirilebilir?

Arduino, açık kaynak kodlu bir sistemdir. Gerekli modülleri oluşturarak, birçok farklı yazılım ve cihaz geliştirebilirsiniz.

Robot teknolojisinde en çok kullanılan sistemlerden birinin Arduino olduğunu belirtmekte fayda var. Robot davranışları genellikle bu sistemle belirleniyor. Örnek vermek gerekirse, Arduino kullanarak infrared verileri okuyup davranışlara dönüştüren uygulamalar yazmak mümkün. Arduino, sesli komutlardan ortam sıcaklığına kadar birçok veriyi komutlara çevirebilen bir sistemle çalışmaktadır. Bu bakımdan, son yıllarda gelişen robot teknolojisinin ve IOT, akıllı ev gibi teknolojilerin temel bileşenleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Arduino Modelleri Nelerdir?

Arduino Uno

En çok tercih edilen Arduino modeli olan Uno, basit bir tasarıma sahip. Altı adet analog girişine sahip olan bu modelde, 6 tanesi PWM olmak üzere 14 adet sayısal giriş haznesi bulunuyor. Atmega 328 mikroişlemci modeliyle çalışmakla birlikte, 16 mhz ölçeğinde bir saat hızına sahip

Arduino Leonardo

Arduino Leonardo, mikrodenetleyicinin dâhili bir USB haberleşme portuna sahip olması bakımından diğer megakartlardan farklı bir yapıdadır. Atmega32U4 model bir mikrodenetleyiciye sahip olan bu kart, bağlandığı bir bilgisayara sanal bir CDC veya seri/ COM portu olarak tanımlanabilir ve bu şekilde işlem görebilir. Aynı zamanda klavye veya mouse olarak da işlem görebilmektedir.

Üzerinde 20 tane dijital giriş/ çıkış pini bulunan Arduino Leonardo, mikrodenetleyici desteği için gereken bütün ögelere ve bileşenlere sahiptir. Diğer yandan, üzerindeki giriş/ çıkış pinlerinin 7 tanesi PWM, 12 tanesi de analog yapıdadır. Tüm bunlarla birlikte kartın üzerinde power jakı, ISCP başlığı ve bir adet 16 MHz kuvvetinde kristal osilatörü yer almaktadır.

Güç kaynağıyla USB kablosu ile bağlanan Arduino Leonardo, herhangi bir bilgisayara veya güç kaynağına bağlı olarak çalışabilir. Bilgisayar bağlantısıyla birlikte AC-DC adaptör veya batarya bağlantısı ile de çalışabilmektedir.

Arduino Due

USB-OTG uyumlu bağlantıya sahip olan Arduino Due megakartının üzerinde 54 dijital giriş/ çıkış pini yer almaktadır. ARM destekli geliştirilmiş ilk kart olmakla birlikte, çalışma sistemi bakımından diğer kartlardan farklıdır. 3.3 V sürümüyle çalışan bu kartın düşük voltajla beslenmesi gerekir. Nitekim 5V ve daha yüksek voltajlarda giriş/ çıkış pinleri ciddi anlamda zarar görebilmektedir.

Arduino Due, gelişmiş bir haberleşme donanımına sahiptir. Diğer Arduino modelleriyle birlikte, telefon, tablet, kamera gibi araçlarla iletişim imkânı sunar. Bu haberleşme donanımı SAM3X mikrodenetleyici ve UART, USART katlarından oluşmaktadır.

Kartı aşırı akımlardan koruyan bir çoklu sigorta bulunmaktadır. USB portuna kartın kaldırabileceğinin üzerinde bir yük bindiğinde sigorta bağlantısını otomatik olarak kesmektedir.

KAYANKÇA: https://www.mediaclick.com.tr/blog/arduino-nedir

Arduino Kısımları

Güç (USB / varil Jack)

Her Arduino kurulu bir güç kaynağına bağlı olması için bir yola ihtiyacı var. Arduino UNO, bilgisayarınızdan gelen bir USB kablosundan veya bir jak bağlantısı ile sonlandırılan bir duvar güç kaynağından (bunun gibi) güç alabilir. Aşşagıda ki resimde USB bağlantısı etiketli (1) ve jak etiketli (2).

USB bağlantısı da arduino kartınıza nasıl kod yükleyeceğiniz. Arduino ile programlamak için nasıl daha fazla verim alabileceğiniz yükleme ve Programlama arduino öğretici olabilir. Arduino’yavereceğiniz enerji miktarı 20 volttan daha büyük bir güç kaynağı kullanmamanızı tavsiye ederiz yoksa kart üzerinde arızalar meydana gelebilir. Çoğu Arduino modeli için önerilen voltaj 6 ila 12 Volt arasındadır.

Pins (5 V, 3.3 V, GND, Analog, dijital, PWM, AREF)

Arduino’nuzdaki pimler, bir devre oluşturmak için telleri bağladığınız yerlerdir (muhtemelen bir breadboard ve bazı tellerle birlikte). Genellikle sadece bir kabloyu tahtaya takmanıza izin veren siyah plastik ‘başlıklara’ sahiptirler. Arduino, her biri tahtada etiketlenmiş ve farklı işlevler için kullanılan birkaç farklı pim çeşidine sahiptir.

GND (3): ‘zemin ’için kısa. Arduino üzerinde birkaç GND pimleri vardır, herhangi biri devre topraklamak için kullanılabilir.

5 V (4) &3.3 V (5): tahmin edebileceğiniz gibi, 5 V pin malzemeleri 5 volt güç ve 3.3 V pin malzemeleri 3.3 volt güç. Arduino ile kullanılan basit bileşenlerin çoğu 5 veya 3,3 volttan mutlu bir şekilde çalışır.

Analog (6): ‘Analog In’ etiketinin altındaki pimlerin alanı (Uno üzerinde A0’dan A5’e kadar) Pimlerdeki Analoglardır. Bu pimler sinyali bir analog sensörden (sıcaklık sensörü gibi) okuyabilir ve okuyabileceğimiz dijital bir değere dönüştürebilir.

Dijital (7): analog pimleri arasında dijital pimleri vardır. Bu iğneler hem dijital giriş için kullanılabilir (bir düğmeye basıldığında söylüyorum gibi) ve dijital çıkış (Bir LED güç gibi).

PWM (8): bazı dijital pimlerin yanındaki telde fark etmiş olabilirsiniz. Bu pimler normal dijital pimler gibi davranır, ancak darbe genişliği modülasyonu (PWM) adı verilen bir şey için de kullanılabilir. PWM hakkında bir öğreticimiz var, ancak şimdilik, bu pimleri analog çıkışı simüle edebilen (bir LED’in solması ve dışarı çıkması gibi) olarak düşünün.

AREF (9): analog referans anlamına gelir. Çoğu zaman bu iğneyi yalnız bırakabilirsiniz. Bazen analog giriş pimleri için üst sınır olarak harici bir referans voltajı (0 ila 5 volt arasında) ayarlamak için kullanılır.

Sıfırla Düğmesi

Tıpkı orijinal Nintendo gibi, Arduino da bir sıfırlama düğmesine sahiptir. İtmek, sıfırlama pimini geçici olarak toprağa bağlayacak ve Arduino’ya yüklenen herhangi bir kodu yeniden başlatacaktır. Bu, kodunuz tekrarlanmazsa çok yararlı olabilir, ancak bunu birden çok kez test etmek istersiniz. Ancak orijinal Nintendo’nun aksine, arduino üzerinde üfleme genellikle herhangi bir sorunu çözmez.

Güç LED göstergesi

Devre kartınızdaki “UNO ” kelimesinin hemen altında ve sağında, ‘ON’ (11) kelimesinin yanında küçük bir LED var. Arduino’yu bir güç kaynağına taktığınızda bu LED yanmalıdır. Bu ışık açılmazsa, bir şeylerin yanlış olması muhtemeldir.. Devrenizi yeniden kontrol etmeniz gerekmektedir.

TX RX LED’ler

TX iletimi için kısa, RX almak için kısa. Bu işaretler, seri iletişimden sorumlu pimleri belirtmek için elektronikte biraz görünür. Bizim durumumuzda, ARDUİNO UNO’DA TX ve RX’İN göründüğü iki yer var bir kez dijital pimler 0 ve 1 ve TX ve RX gösterge LED’lerinin yanında ikinci kez. Bu LED’ler, arduino’muz veri aldığında veya ilettiğinde (tahtaya yeni bir program yüklediğimizde olduğu gibi) bize bazı güzel görsel göstergeler verecektir.

Ana IC

Tüm metal Ayaklı siyah şey bir IC veya entegre devredir (13). Bunu Arduino’nun beyni olarak düşün. Arduino’daki ana IC, tahta tipinden tahta tipine biraz farklıdır, ancak genellikle Atmel şirketinden IC’NİN ATmega hattından gelmektedir. Bu, ARDUİNO yazılımından yeni bir program yüklemeden önce IC tipini (tahta tipinizle birlikte) bilmeniz gerektiği için önemli olabilir. Bu bilgiler genellikle ıc’nin üst tarafında yazılı olarak bulunabilir. Çeşitli IC’LER arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, veri sayfalarını okumak genellikle iyi bir fikirdir.

Voltaj Regülatörü

Voltaj regülatörü aslında Arduino üzerinde etkileşime girebileceğiniz (veya yapması gereken) bir şey değildir. Ancak, orada olduğunu ve bunun ne için olduğunu bilmek potansiyel olarak yararlıdır. Voltaj regülatörü tam olarak ne işe yarar derseniz de arduino kartına izin verilen voltaj miktarını kontrol eder. Bunu bir tür bekçi olarak düşünün; devreye zarar verebilecek ekstra bir voltajı geri çevirecektir. Tabii ki, sınırları vardır, bu yüzden arduino’yu 20 volttan daha büyük bir şeye bağlamayın.

Arduino Kısaca?

Arduino kolay bir şekilde çevresiyle etkileşime girebilen sistemler tasarlanabilir açık kaynaklı bir geliştirme platformudur. Bu yüzden kullanıcı istediği şekilde düzenlemeler yapabilir.

KAYNAKÇA:https://www.elektrikde.com/arduino-nedir-cesitleri-ve-ozellikleri-nelerdir/

 • Arduino kütüphaneleri sayesinde kolaylıkla programlanabilir.
 • Analog ve dijital girişleri sayesinde analog ve dijital veriler işlenebilir.
 • Sensörlerle çalışabilir olduğundan sensörlerden gelen veriler kullanılabilir.
 • Dış dünyaya çıktılar (ses, ışık, hareket, yazı, resim vs.) üretilebilir.
 • Kart ile robotik ve elektronik uygulamaları kolayca gerçekleştirilebilir.
 • Arduinoda kullanılan programlama dili basit olduğundan, çok sayıda kaynak bulmak mümkündür.
 • Yazılımları ücretsiz olarak indirilebilir ve Mac OS X, Windows ve Linux desteği bulunmasından dolayı işletim sistemi uyum problemi yaşanmadan uygulama geliştirilebilir.

Arduino Modelleri ve Çeşitleri

Her geçen gün yeni arduino kartları ve dolayısıyla arduino çeşitleri ortaya çıkmaktadır. Genel olarak arduino çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Arduino Uno Rev3
Orjinal Arduino Uno Rev3

KAYNAKÇA:https://hayaletveyap.com/arduino-nedir/

Arduino IDE ‘nin Özellikleri

Arduino’ nun geliştirme ortamını maddeler halinde açıklayacağım.

 1. Platformdan bağımsız : Linux, Mac, Windows (Kullandığınız işletim sistemine göre seçim yaparak yükleme yapabilirsiniz.)

2. Alt seviyede gcc derleyicisine sahip : GNU Compiler Collection, GNU Projesi tarafından üretilen ve çeşitli programlama dillerini destekleyen bir derleyici sistemidir.

3. IDE Java programlama dili ile geliştiriliyor : Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kaynak kodlu, nesneye yönelik adım adım işlem yapan güçlü bir dildir.

4- Açık kaynaklı(open source) : Aşağıdaki linkten ulaşabilir ve kodları inceleyebilirsiniz : https://github.com/arduino/Arduino

Arduino Programlama Dili

KAYANKÇA:https://medium.com/@halilozel1903/arduino-nedir-722dbfda3fff

Günümüzde pek çok elektronik devreyle karşı karşıya bulunmaktayız. Bilindiği gibi elektronik devreleri de oluşturmak için elektronik devre elemanlarına ihtiyaç duyulur. Elektronik devreler plaketlere ya da bread board lara kurulur  fakat zaman zaman kurmak istediğimiz devrelere ait elektronik elemanları bulamayabiliriz ya da devreleri plaketlere ve bread board lara kurmak için yeterli zamanımız olmayabilir. İşte bu noktada bilgisayarda devre çizebileceğimiz ve daha çabuk baskı devre oluşturabileceğimiz bir programa ihtiyaç duyarız. PROTEUS, bu programlardan bir tanesidir ve oldukça geniş bir kütüphaneye sahiptir.

Proteus ikiye ayrılır:

 1. İsis (Devre şeması çizim programı)
 2. Ares (Baskı devre çizim programı)

Proteus programının demo versiyonunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz :
http://www.labcenter.com/download/prodemo_download.cfm#professional

İsis Programı Nedir Ve  Ne İşe Yarar?
İsis, devre şeması çizim programıdır. Aynı zamanda İsis programında çizilen devrelerin simülasyonu yapılabilir. Simülasyon kavramının içinde pek çok bilgiden bahsedebiliriz. 
Peki isis programında neler yapılabilir:

 • İstenilen düzeyde elektronik devreler çizilebilir
 • Çizilen devrelerin istenilen noktalarında akım,gerilim, güç vb. ölçümler yapılabilir
 • Oluşturulan devrelerin giriş çıkış sinyalleri ölçülebilir.
 • Oluşturulan devrelerin akım gerilim karekteristikleri incelenebilir. 

Yukarıda sıralanan maddelere ek olarak isis de yapılabilecek pek çok işlem bulunmaktadır. Şöyle bir örnek verecek olursak, bir dijital saat devresi yapılmak isteniyorsa , devreyi plakete kurmadan önce proteus da çizebiliriz . Gerekli elemanların bağlantılarını isiste yapıp , devrede pic mikrodenetleyici entegresi kullanılıyorsa , bu entegrelere gerekli kodları yükleyerek devrenin çalışmasını isis de gözlemleyebiliriz. 
Tabi ki şöyle bir gerçekten de bashsetmek istiyorum. İsis de simülasyonunu yaptığımız ve çalıştığını gözlemlediğimiz her devre plakete kurulduğunda , plakete  ya da bread board a kurulan her devre çalışmayabilir. Bu da elekronik elemanların toleranslarından ve kullanılan simülasyon programlarının ne kadar hassas ya da programların gerçeğe yakın sonuçlar verip vermemesinden kaynaklanır. 
Aşağıdaki resimde İsis de kullanılan bazı ölçüm cihazlarının resmi yer almaktadır

Yukarıdaki resimde isis de kullanılan osilaskop, voltmetre, ampermetre, frekansmetre, lojik analizör gibi sıklıkla kullanılan ölçüm cihazları yer almaktadır. Tabi ki bu cihazların haricinde başka ölçüm cihazları da yer almaktadır. 

BEĞENDİĞİM ARDUINO PROJESİNİ AŞAĞIDA SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM

El Hareketleriyle Bilgisayar Kullanma Projesi: Skywriter ve Arduino

Klavye harika ve özel kısayollar işleri daha da iyi hale getirirken, neden tuşları da devreden çıkarıp basit jestlerle bilgisayarınızı kontrol etmeyelim? MAker Ben James, bir dizüstü bilgisayarda klavye taklit etmek için Arduino Leonardo’nun yanında parmak hareketlerini almak için bir Skywriter cihazı kullanarak eşsiz bir arayüz oluşturarak bunu yaptı.

Skywriter bir dizi hareketleri algılayabildiğinden, James klavye komutlarına çeşitli yön tuşları, vuruşlar ve dairesel hareketler atadı. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi, sonuçlar oldukça düzgün çalışıyor.

Genç maker Ben James, blogunda şöyle yazıyor: “Bir arkadaşım uzaklara taşındığında Skywriter’ın varlığından haberdar oldum. Bilgisayarım için bir el hareketi/kısayol tuşu oluşturmak için onu bir Arduino Leonardo’ya bağlamaya karar verdim.”

İşte, el hareketleriyle bilgisayar kullanmayı mümkün hale getiren proje böylece ortaya çıkmış. Ben’in verdiği bilgilere bakılırsa, Skywriter, parmak şıklatma, havaya daire içme ve hafifçe dokunma da dahil olmak üzere bir dizi hareketi algılayabilir. Her hareketi Arduino Leonardo tarafından “yazılan” bir klavye komutuna atayan genç maker, ATmega32u4’ün(bir klavye gibi çalışan) HID yeteneklerinden yararlanmış.

Ben, sabırsızlığının bir sonucu olarak bir kesme testeresi kullanarak bir miktar siyah akrilikten oluşan bir kaplama tercih etmiş, ancak “lazer kesici daha iyi olurdu,” diyor. Tercih size kalmış! I2C’yi kullandığı için, Skywriter kurmak inanılmaz basit ve Pimoroni bunun için müthiş bir kütüphane kurmuş

KAYNAKÇA:http://arduinoturkiye.com/el-hareketleriyle-bilgisayar-kullanma-projesi-skywriter-ve-arduino/

ÖRNEK BİR ARDUINO ÇALIŞMASI İÇİN GEREKLİ ÖRNEK VE BİLGİLER

LM35 ve LCD ile Arduino Termometre YAPIMI

MALZEMELER

 1. Arduino UNO
 2. 16×2 LCD
 3. 10kΩ Potansiyometre
 4. LM35
 5. Breadboard
 6. Muhtelif Jumper Kablo

DEVRE ŞEMASI

ARDUINO KODU

const int lm35 = A0;

float voltaj_deger = 0;
float sicaklik = 0;
int gelen_veri = 0;

#include <LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal lcd(13, 12, 5, 4, 3, 2);

void setup()
{
 lcd.begin(16, 2);
 pinMode(lm35, INPUT);
}

void loop()
{
 gelen_veri = analogRead(lm35);
 voltaj_deger = (gelen_veri / 1023.0) * 5000;
 sicaklik = voltaj_deger / 10.0;
 lcd.clear();
 lcd.home();
 lcd.print("sicaklik = ");
 lcd.setCursor(0, 1);
 lcd.print(sicaklik);
 lcd.print(" derece");
 delay(1000);

}

KAYNAKÇA:https://lezzetlirobottarifleri.com/lm35-ve-lcd-ile-arduino-termometre/

BAŞARISOFT AKADEMİNİN ARDUINO KURS PROG.HAKKINDAKİ YAZISINA BAKALIM

Arduino açık kaynak kodlu, üzerinde çeşitli sensörler barındıran, mikroişlemci ve farklı kodlar ile devreler kurabileceğiniz proje geliştirme platformudur. Arduino ayrıca robotik programlama olarak da adlandırılmaktadır.

Arduino‘nun kullanılması oldukça rahat ve kullanışlıdır. Arduino kiti, fiziksel olarak küçük bir yapıya sahiptir ve üzerinde çeşitli devreler bulunmaktadır. Arduino, üzerinde hafıza ve işlem yapabilme imkânı bulunan müthiş bir mekanizmadır. Arduino Kursu ile Arduino programlamayı öğrenirsiniz. Arduino‘yu temelden en ileri seviyeye kadar uygulamalı olarak öğrenirsiniz.

Arduino Kursu Katılımcı Profili

Kurs içeriği kendini geliştirmek isteyen herkese göre hazırlanmıştır. Eğitimlere katılmak için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Her hangi bir şekilde elektronik, kodlama, programlama bilgisi olması şart değildir. Kurslarımızda eğitimler, en kolay yoldan, her kesin öğrenebileceği şekillerde ve her yaş grubunu kapsayacak uygulamalarla anlatılmaktadır. Bu eğitimlerde katılımcıların Arduino ve Robotik dünyası ile tanışmalarını, her yaş grubuna uygun farklı Arduino ile elektronik tasarım, proje tasarlama, programlama yöntemlerini anlamalarını sağlanacaktır.

ARDUINO İLE NE GİBİ PROJELER YAPILABİLİR?

Arduino ile yapılacak projelerin sınırı, hayal gücünüz kadardır. Bir uçağın ya da helikopterin programlanmasından tutun, fabrikalarda çalışan makinaların otomasyonuna, ev otomasyon sistemlerine kadar programlamanın kullanıldığı her alanda Arduino’yu kullanabilirsiniz.

HİÇ Mİ ELEKTRONİK BİLGİSİ GEREKMİYOR?

Tabi ki Arduino projeleri gerçekleştirmek için elektronik bilgisi gerekir. Kursumuzun temel amacı da, Arduino programlamanın yanı sıra projeleri gerçekleştirebilecek kadar elektronik bilgisini de kursiyerlerimize aktarmak.

EĞİTİM İÇERİĞİNDE NELER VAR?

 • ARDUİNO BAŞLANGIÇ
 • Arduino Nedir?
 • Arduino Çeşitleri
 • Arduino IDE program geliştirici tanıtımı ve kurulumu
 • Arduino ile İlgili Genel Bilgiler ve Kavramlar
 • TEMEL ELEKTRONİK
 • Elektriksel büyüklükler (Akım, Voltaj ve Direnç) tanıtımı ve ohm kanununun uygulanması
 • Analog devre elemanları tanıtımı (direnç, kondansatör, transistör, röle vs)
 • Avometre tanıtımı ve Avometre kullanılarak analog elemanların değerlerinin ölçülmesi ve kısa devre kontrolü
 • Breadboard kullanımı
 • Sayısal elektroniğe giriş
 • Binary ve Hexadecimal sayı sistemleri ve sayı sistemleri arasındaki dönüşümler
 • Mikrodenetleyicilerin tanıtımı ve Mikrodenetleyici iç birimleri
 • Atmega328 mikrodenetleyicisinin tanıtımı ve datasheet okuma
 • Arduino UNO kartının içerdiği donanımlar ve kullanımı
 • ARDUİNO PROGRAMLA DİLİ
 • C dili temel özellikleri ve komutları
 • Karar döngüleri (If..else, For..next, While..wend)
 • Temel döngü oluşturma kuralları
 • Arduino IDE içerisindeki kütüphanelerin kullanımı
 • Matematiksel mantık komutlarının kullanımı
 • If..else döngüsünün kullanımı ve örnek program
 • For..Next döngüsünün kullanımı ve örnek program
 • While..wend döngüsünün kullanımı ve örnek program
 • ARDUİNO GİRİŞ ÇIKIŞ İŞLEMLERİ
 • ARDUİNO SENSÖRLER
 • Arduino ile Sensör Uygulamaları (Sıcaklık,Mesafe,Kızılötesi,Hareket,Gaz vs)
 • ARDUİNO HABERLEŞME ARAÇLARI
 • ARDUİNO UYGULAMALARI
 • Çarpmayan Robotik Araba Yapımı
 • Basit Çizgi İzleyen Robotik Araç Yapımı
 • Bluetooth Kontrollü Robotik Araba Yapımı
 • ARDUİNO EĞİTİM PLANI
 • Temel Seviye Eğitim 20 Saat
 • İleri Seviye Eğitim 20 Saat

Eğitimden Önce Alınması Önerilen Eğitimler

Beraberinde Önerilen Eğitimler

NOT : BANA GÖRE KÜÇÜK YAŞLARDAN İTİBAREN ÇOCUKLARA BU TARZ YENİLİKÇİ HOBİLER HATTA İŞLERE VESİLE OLABİLİR . BİZLER İÇİNDE KEZA AYNI ŞEKİLDE DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

ARDUINO İLGİLENENLER İÇİN KİTAP ÖNERİSİ YAPMAK İSTEDİM

OKUYUCULARIMA:

EVET ARKADAŞLAR SEVDİĞİM DERSİN AÇIKLAMASINI BURDA NOKTALAMAK İSTEDİM BURAYA KADAR GELİP SEVDİĞİM DERS HAKKINDA TEDAYLI BİR ŞEKİLDE BİLGİ VERDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM . BU DERS HEM DEVRELERİ TANIMA KOD BİLGİSİNİ ÖĞRENMEK HAKİM OLMAK GİBİ BİR ŞANSLARI OLUYOR HELE Kİ ÜNİVERSİTESİNDE BU DERSİ GÖRENLER ÇOK ŞANSLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

SEVGİLERİM VE SAYGILARIMLA…

TAHA YASİN ŞİMŞEK

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: